در اینجا به بررسی خلاصه ای از سریهای مختلف مانگای کاپیتان سوباسا شامل سریهای کاپیتان سوباسا، جام جهانی جوانان، در راه جام جهانی ۲۰۰۲، به سوی جام جهانی ۲۰۰۶، ۲۳ طلایی، Kaigai Gekito در کالچیو، Kaigai Gekito در لالیگا می پردازیم

کاپیتان سوباسا

سوباسا اوزارا دانش آموز مدرسه ابتدایی ژاپن است که عمیقاً به فوتبال علاقه دارد و در آرزوی این است که یک روز برندۀ جام جهانی شود. او همراه با مادرش در ژاپن زندگی می کند، در حالی که پدر او کاپیتان کشتی و دریا نورد است.

سوباسا اوزارا به عنوانSoccer no Moshigo شناخته میشود که ترجمۀ آن «فرزند فوتبال فرستاده شده از بهشت» است.

وقتی که او تنها یک ساله بود، در حالی که مشغول بازی با توپ فوتبال بود به یک اتوبوس برخورد کرد. با این حال، سوباسا توپ را جلوی خود گرفته بود که مانند محافظی او را از ضربۀ تصادف محافظت کرده بود. نیروی ضربه او را به عقب پرت کرد، اما او روی توپ افتاد و در نتیجه اتفاقی برایش نیفتاد. شعار سوباسا اوزارا «توپ دوست من است». از زمانی که او کوچک بود با با توپ فوتبال همه جا میرفت. مادر او به این نتیجه رسید که او تنها برای فوتبال بازی بدنیا آمده است. با وجود سن خیلی کم او، سوباسا سرعت شگفت انگیز، استقامت، مهارتهای دریبل کردن و قدرت شوت بالایی دارد که هرکس را به شگفتی وا میدارد.

در آغاز داستان، سوبا و مادرش به نانکاتسو Nankatsu شهری که بخاطر تیمهای فوتبال مستعدش مشهور است، اسباب کشی می کنند، او در آنجا با ریو ایشی زاکی، فوتبال دوست جوان که اغلب به منظور فوتبال بازی از حمام عمومی مادرش فرار می کند و Sanae Nakazawa (همچنین به عنوان Anego شناخته می شود)، دختری که عاشق فوتبال و همچنین لیدر و تشویق کنندۀ تیم نانکاتسو است و گنزو واکابایایشی Genzo Wakabayashi، دروازه بان جوان و با استعداد را که بزودی رقیب او میشود و همچنین روبرتو هانگو، یکی از بهترین بازیکنان فوتبال برزیل و یکی از دوستان پدر است و به تازگی وارد ژاپن شده است و کمی بعد با Tsubasa و مادرش زندگی می کند، آشنا میشود. روبرتو به عنوان یک مربی، تکنیکهای فوتبالی را که در زندگیش آموخته به سوباسا یاد میدهد.

سوباسا همچنین تارو میزاکی Taro Misaki، که به خاطر شغل پدرش در سراسر ژاپن سفر میکند و روزی به نانکاتسو میرسد ملاقات میکند و این دو به بهترین دوستان در زمین بازی و زندگی واقعی، تبدیل می شوند. با شکل گیری همکاری و پاسکاری دقیق در زمین بازی به زودی به عنوان «زوج طلایی» یا «زوج پویا»ی نانکاتسو مشهور می شوند. به زودی سوباسا و تیم او نانکاتسو رقابتهای ملی فوتبال دبیرستان، با حضور بازیکنان با استعدادی مانند کاکرو یوگا Kojiro Hyuga و کن واکاشی مازو Wakashimazu ، هیکارو ماتسویاما ،Hikaru Matsuyama ، میزوگی و بسیاری دیگر شرکت می کنند. تیم نانکاتسو برنده مسابقات قهرمانی ملی و برندۀ مسابقات جهانی U-16 World Championship ، قبل از خروج سوباسا از کشور برای بازی در برزیل میشود.

این اولین سری از داستان فوتبالیست‌هاست که به انیمه تبدیل شد

جام جهانی جوانان – World Youth

سوباسا ژاپن را به مقصد برزیل ترک می کند و شروع به بازی با مربی خود روبرتو به عنوان مدیر تیم سائو پائولو (باشگاه فوتبال Brancos در انیمه)، در لیگ برتر حرفه ای برزیل Campeonato Brasileiro Série A میکند و در آخر در مقابل فلامنگو Flamengo (باشگاه فوتبال Domingos در انیمه)، با نتیجۀ ۴-۳ برنده میشود. سوباسا در برزیل با چندین بازیکن مشهور و با استعداد مانند هم تیمی و هم اتاقی خود په په ، که از دوردستها برای تبدیل شدن به یکی از بازیسازهای قوی در ترکیب همراه با سوباسا و بازیساز فلامنگو کارلوس سانتانا، با استعداد شگرفش آمده است.

تیم ژاپن مرحله اول مسابقات قهرمانی جوانان آسیا را بدون تارو میزاکی، ماکوتو سودا، هیروشیجیتو، برادران تاچی بانا، شون نیتا و کاکرو یوگا، پشت سر میگذارد. پس از آنکه Tsubasa ، واکابایاشی و سوباسا و شینگو به تیم ،ملحق شدند، ژاپن تایلند را با نتیجۀ ۵-۴ پس از آنکه در دور رفت ۴-۱ از آن شکست خورده بود، می برند. در مرحله دوم ژاپن ازبکستان را ۸-۱ ، ۶-۳ چین و ۴-۱عربستان سعودی را شکست میدهند. در مرحله نیمه نهایی ۳-۰ عراق را شکست میدهند و در فینال کره جنوبی را ۲-۰ شکست میدهند واجد شرایط برای مسابقات جام جهانی جوانان میشوند.

در مرحله اول جام جهانی مکزیک ۲-۱، ۶-۵ اروگوئه و ایتالیا را ۴-۰ شکست میدهند. در یک چهارم نهایی، آنها ۱-۰ سوئد را می برند و هلند را در نیمه نهایی ۱-۰ شکست می دهند. ژاپن در "فینال بزرگ" در مسابقات قهرمانی جوانان جهان ، موفق به شکست دادن برزیل با نتیجۀ ۳-۲ در وقت اضافه با هت تریک سوباسا میشوند در حالیکه برزیل یک بازیکن تازه در وقت اضافه مورد استفاده قرار میدهد؛ ناتورضا Natureza، که سوم کسی است که موفق به گل زدن به واکابایاشی از خارج از منطقه ۱۸ قدم میشود. (اولین نفر اشنایدر آلمانی و دومی بازیکنی از چین است)

بعد از جام جهانی سوبایا سائو پائولو را به مقصد تیم فوتبال بارسلونا (باشگاه فوتبال Catalunya در انیمه)، در لیگ اسپانیا ترک می کند، در همین زمان او با سانائی دوست دوران کودکیش ازدواج میکند.

این سری دستمایه بیشتر فیلم‌های سوباسا چون Captain Tsubasa: Europe Daikessen و Captain Tsubasa: Ayaushi! Zen Nihon Jr و Captain Tsubasa: Asu ni Mukatte Hashire و Captain Tsubasa: Sekai Daikessen! Jr. World Cup و Captain Tsubasa Saikyou no Teki! Holland Youth و سری‌های Shin Captain Tsubasa و Captain Tsubasa J قرار گرفته.

در راه جام جهانی ۲۰۰۲ – Road to 2002

در حالی که سوباسا در سائو پائولو (Brancos در انیمه) بازی می کند، توسط بارسلونا (Catalunya در انیمه) خریداری می شود. کاکرو یوگا توسط یوونتوس خریده می شود (باشگاه فوتبال Piemonte در انیمه).

در واقع قسمتهای اول این سری با توجه به فاصله ای که بین این سری و سری قبلی افتاده، به نوعی خلاصۀ سریهای قبلی را تکرار میکند. سوباسا در حالیکه برای سائوپائلو بازی می کند خاطرات کودکی و نوجوانی خود را به یاد می آورد؛ آشنایی با ایشی زاکی، رقابت با واکابایاشی، دوستی با تارو، مبارزه علیه کاکرو یوگا و فتح جام رقابتهای ملی نوجوانان ژاپن و تکرار این قهرمانی برای سه بار، شرکت در جام جهانی فوتبال نوجوانان و فتح این جام، رفتن به برزیل همراه روبرتو و پیوستن به سائوپائلو.

بعد از جام جهانی واکی که در تیم آلمانی هامبورگ (در انیمه Grunwald) توی بوندس لیگا بازی می کنه مقابل اشنایدر که در بایرن مونیخ (توی انیمه Routburg) قرار میگیره. واکی بایاشی بخوبی از دروازه در مقابل ضربات اشنایدر محافظت میکنه، هرچند یه گل میخوره ولی بازی ۱-۱ مساویه. او برای زدن یه ضربۀ آزاد در آخرین ثانیۀ بازی دروازه رو رها می کنه ولی توپ به دست هامبورگ میفته و با یه ضد حمله دروازۀ بی دفاع رو باز می کنن و ۲-۱ برنده میشن.

در اسپانیا بازی بین بارسلونا و والنسیا (San Jose در انیمه) که کارلوس سانتانا رقیب سوباسا در برزیل رو خریده روبرو میشن، سوبا به عنوان بازیکن ذخیره کمی بازی می کنه و در نهایت بازی ۲-۲ تموم میشه

امّا سوبا همیشه ذخیره نمیمونه؛ او توی سه بازی ۱۲ گل میزنه و ۱۱ پاس گل میده و به همین دلیل توی دربی معروف ال کلاسیکو در مقابل رئال مادرید که رقیب قدیمی سوبا، نارتوضا رو خریده، در ترکیب اصلی قرار میگیره، ۳ گل میزنه و ۳ پاس گل میده و بارسلونا ۵-۶ برنده میشه.

این سری وقتی تموم میشه که اعضای تیم ملی ژاپن بازی فینال جام جهانی در مقابل تیم ملی برزیل به رهبری روبرتو هانگو رو شروع می‌کنه.

از این مانگا یک انیمه به همین اسم ساخته شده. این مانگا آخرین سری فوتبالیست‌هاست که ازش انیمه ساخته شده.

به سوی جام جهانی ۲۰۰۶


این پایانی بر ماجراهای در راه جام جهانی ۲۰۰۲ است و از ۵ فصل تشکیل شده است. این مانگا به بازیهای کاکرو یوگا و شینگو در ایتالیا می پردازد. کاکرو تمرینات سختی را پشت سر میگذارد و سرانجام موفق به عمل کردن قولش برای هت تریک کردن میشود

۲۳ طلایی

اون بازیکنانی رو که توی سری به سوی جام جهانی برای اولین بار ژاپن رو قهرمان فوتبال نوجوانان ژاپن کردن یادتون هست؟ این سری با بازی دوستانۀ اونا در مقابل دانمارک و نیجریه شروع میشه.

دو بازیکن فوتسال، کازامی Kazami و فوروکاوا Furukawa به تیم ملی اضافه میشن و تواناییهای بالایی از خودشون نشون میدن.

ژاپن دیدار مقابل دانمارک رو با نتیجۀ ۲-۴ به برتری میرسه؛ تارو، نیتا (دو گل) و ماتسویاما گلهای بازی رو میزنن و سوباسا تو این بازی شرکت نداره چون توی اسپانیا مقابل بازی داره که نتیجۀ بازی ۰-۲ به نفع کاتالونیا میشه.

واکی به علت مشکلاتش با مربی توی ترکیب اصلی تیمش قرار نگرفته؛ بنظر میرسه او در لیست فروش تیمش باشه.

واکی برای دیدار مقابل نیجریه به تیم ملی اضافه میشه. با شروع بازی تیم نیجریه یه ضربۀ پنالتی بدست میاره که واکی اونو به کرنر میفرسته و سپس توپ رو میگیره و برای کن واکاشیزوما (همون دروازه بان معروف) میفرسته که با یه برگردون گل اول رو بزنه. ولی نیجریه دو گل میزنه و نیمۀ اول با نتیجۀ ۱-۲ تموم میشه، بین دو نیمه ایگاوا Gakuto Igawa بازیکنی که میتونه توی تمام پستها (دروازه بان، دفاع، بازیساز و نوک حمله) بازی کنه به تیم ملی ژاپن اضافه میشه و تارو در وقت تلف شده یه گل میزنه تا بازی با نتیجۀ ۲-۲ تموم بشه.

در اسپانیا سوباسا یه بار دیگه در مقابل کارلوس سانتانا قرار میگیره و تیمش موفق میشه با نتیجۀ ۲-۳ پیروز بشه.

ژاپن مقابل پاراگوئه قرار میگیره و با نتیجۀ ۰-۳ به پیروزی میرسه ایگاوا، واکاشیمازو و نیتا گلهای بازی رو میزنن.

در اسپانیا، تیم بازسلونا در مقابل اتلیتکو مادرید قرار میگیره و با با نتیجۀ ۱-۳ به برتری میرسه؛ گل سوم بارسلونا با شوت دوقلوی سوباسا و رائول لیبائو زده میشه

رقابتهای قهرمانی آسیا شروع میشه و در دور اول ژاپن تیمهای مالزی، تایلند و بحرین رو شکست میده و به دور بعدی راه پیدا میکنه و اونجا در روز سوم ویتنام رو شکست میده، با عربستان مساوی میکنه و در مقابل استرالیا میبازه که کلاً تو این گروه ۴ امتیاز کسب میکنه و مشترکاً با عربستان دوم میشه و استرالیا با ۹ امتیاز اول میشه؛ متأسفانه فقط تیم اول به المپیک راه پیدا میکنه.

در روز چهارم ژاپن عربستان رو شکست میده ولی استرالیا هم ویتنام رو شکست میده، در روز پنجم ژاپن ویتنام رو شکست میده و استرالیا در مقابل عربستان مساوی میشه و با این نتیجه بازی ژاپن و استرالیا به عنوان پلی آف برای بدست آوردن سهمیۀ المپیک انجام میشه؛ در نیمۀ اول برادران تاچی بانا یه گل میزنن ولی مجروح میشن و با واکاشی مازو و نیتا تعویض میشن. در نیمۀ دوم استرالیا یه گل میزنه ولی ایگاوا و نیتا هر کدوم یه گل میزنن تا با نتیجۀ ۱-۴ ژاپن جواز حضور در المپیک رو بدست بیاره

شایعاتی وجود داره که به زودی از این مانگا یک انیمه ساخته میشه.

Kaigai Gekito in Calcio

این مانگای یه جلدی در سال ۲۰۰۹ فقط در ژاپن منتشر شد. این مانگا ۲۴ قسمت داره که در ابتدا در لیگ دستۀ سه ایتالیا بازی تیم Reggiana با بازی کاکرو در مقابل تیم Albese با بازی شینگو برگزار میشه. در نیمۀ اول کاکرو که به وضوح قویتر شده دو گل میزنه ولی تیمش در نیمۀ دوم دو گل میخوره و در نهایت در آخرین دقیقۀ بازی کاکرو یه گل دیگه میزنه تا تیمش جواز حضور در لیگ دستۀ دو ایتالیا رو بدست بیاره. البته تیم Albese هم با خوش شانسی موفق به صعود به دستۀ دو میشه و هر دو تیم بعد از پایان بازی جشن صعود برگزار میکنن.

Kaigai Gekito En La Liga

این مانگای یه قسمتی در فوریۀ ۲۰۱۰ (بهمن ۱۳۸۸) به مناسبت سی ساله شدن سری مانگاهای کاپیتان سوباسا منتشر شد. این داستان بازی برگشت بین بارسلونا و رئال مادرید رو تعریف میکنه.

9 comments

 1. misugi گفت:

  عکس نداری/؟

 2. sara گفت:

  راست میگه عکسم بذار

 3. misugi گفت:

  هادی جون گفت که عکسم میزاره

  love misugii

  امضا: sh

 4. sara گفت:

  ایشاالله

 5. ساغرافخم گفت:

  عکس هم بگذارید

 6. فاطمه گفت:

  چقدر ترفدار عکس هستید

 7. aida گفت:

  سلام من هر کاری کردم نمیتونم همه ی قسمت هایی که خلاصش و گفتی انیمش و پیدا کنم منظورم همن انینه مانگای  در راه جام جهانی ۲۰۰۲ هستش  تنها چیزی که پیدا کردم قرار گرفتن تیم ژاپن دربرابر برزیل بود میشه بهم بگی چی سرچ کنم که قسمت های قبلش که توی مسابقه جام جهانی بزرگسالان شرکت کردن و هم ببینم؟

  زبان انیمش اصلا مهم نیست فقط بگو چی سرچ کنم 

  مرسی🙏🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *